اخبار جدید » گالری عکس » سوغاتی لباس و غذاهای محلی همدان / آداب و رسوم استان همدان

سوغاتی لباس و غذاهای محلی همدان / آداب و رسوم استان همدان

مناطق و جاذبه های گردشگری همدان / سوغاتی های استان همدان

عکس لباس محلی استان همدان اماکن تفریحی و گردشگری همدان سوغاتی های شهر همدان چیست انگشت پیچ همدان نام غذای محلی همدان چیست شیرینی های همدان غذای محلی استان همدان

سوغاتی لباس و غذاهای محلی همدان آداب و رسوم استان همدان

پنج غذای محلی همدان جهت ثبت ملی معرفی شده‌اند، این پنج غذا عبارتند از: آبگوشت بزباش، آبگوشت کلم قمری، آش کاچی، سرداشی، آبگوشت یخنی  همچنین آش آبغوره، آبگوشت فلفل همدانی ، مربای پوست هندوانه، مربای ترب سیاه، ترشی گردو، خورش غوره بادمجان، آش میوه، آش ترخینه، آش سماق، آش شله، آش قیسی، آش ترشی، آش شل پتله، آش خیارچنبر،آش بلغور، آش کشک آش آماج، آش هویج و جو، شیر شیره، دیزی، ترحلوا، کوفته همدانی،  آش غورابه، آش خشکبار، نان اگردک (اگرده)، نان گرده قوت و ترحلوای هویج در شمار خوراک‌های محلی این منطقه هستند.

 

از میان شیرینی های سنتی همدان انگشت پیچ، کماج و حلوا زرده شهرت بسیاری دارند همچنین شیره ی انگور در این شهر عمری طولانی دارد.

دیگر سوغاتی های همدان عبارتند از:

  • نان شیرمال
  • آبنبات قیچی
  • چای بغدادی
  • نان چای
  • راحت الحلقوم
  • انواع ترشی و مربا

پوشاک

پوشاک استان همدان شامل تن پوش‌ها، سرپوش‌ها و پای افزار است. با وجود این که چهار محور فرهنگی در استان همدان قابل تمیز است اما انواع و شیوه های پوشاک زنان و مردان مشابه بوده و سرتاپای افراد را پوشش می‌دهند.

بافت پارچه و کفش‌ها به ویژه گیوه پیش از ورود اجناس خارجی یا انواع کارخانه‌ای آن در روستاها و آبادی‌های استان؛ متداول بوده و به ویژه گیوه‌های شهرستان ملایر که “آجیده” نامیده می‌شود، جزء دست بافته‌های استان به شمار می‌آیند.

12054

آثار تاریخی

نام مکان دوره شمارهٔ ثبت محل تصویر
تپه هگمتانه ماد و هخامنشی ۲۸ خیابان اکباتان Heg3.jpg
گنجنامه هخامنشی ۹۲ ۲۵ کیلومتری جنوب غربی همدان Ganj Nameh-Hamedan.jpg
شیر سنگی همدان ۹۳ میدان سنگ‌شیر Stone lion of Hamedan.JPG
گنبد علویان سلجوقیان ایلخانان ۹۴ بلوار علویان Alaviyan dome-Hamedan.JPG
برج قربان سدهٔ ششم و هفتم هجری قمری ۱۰۷۸ خیابان طالقانی
جنب دبیرستان ابن سینا
Hamadan - Borj-e Qorban.jpg
آرامگاه بوعلی‌سینا دوره پهلوی ۱۸۶۹ میدان بوعلی
آرامگاه باباطاهر دوره پهلوی ۱۸۷۰ میدان باباطاهر Baba Taher mkh.JPG
میدان امام همدان دوره پهلوی ۲۷۱۲ میدان امام همدان HamedANSQ.jpg
بازار همدان قاجار ۲۰۲۷ میدان امام همدان
حمام قلعه قاجار ۵۰۲۳ اول خیابان شریعتی

 

آداب و رسوم نوروز در همدان

در استان همدان نیز همچون دیگر نقاط ایران عید نوروز جایگاه ویژه‌ای داشته و همیشه مراسم آن با آداب و سنن خاص کهن برگزار می‌شده است.

در گذشته از اوایل اسفندماه خانواده‌ها در تدارک کارها و تهیه مقدمات برنامه‌های نوروزی بودند. نخستین اقدامات، تهیه مواد لازم جهت پخت شیرینی بود. تهیه لباس نو و مایحتاج شب عید مانند برنج و روغن نیز از جمله این اقدامات به شمار می‌رفت.

از دیگر برنامه‌های نوروز، خانه‌تکانی بود و گردگیری و به اصطلاح “دوده‌گیری” انجام می‌شد. از جمله کارهای مربوط به ایام عید تمیز کردن و شستن فرش بود. یکی از راه‌های تمیز کردن فرش، فرش تکانی بود که در بیشتر محوطه کوچه‌ها و خانه‌ها دیده می‌شد.

سبزه انداختن نیز از رسوم دیگر نوروز بود. بر مبنای عقیده ایرانیان قدیم سبزه همیشه ظهور حیات و سبزی و شادی زندگی و سمبل اقتصاد و برکت خانواده‌ها بود و چون نزد ایرانیان باستان گندم سمبل برکت و اقتصاد به حساب می‌آمد، از قدیم‌الا‌یام برای انداختن سبزه نوروزی از گندم استفاده می‌کردند. بعضی خانواده‌ها از شاهی، ماش یا عدس سبزه می‌انداختند.

 

کوسه و زن کوسه

یکی از مراسم جالب سنتی در روزهای قبل از عید، کوسه و زن کوسه بود، که در نقش زن و شوهر چوپان ظاهر می‌شدند و با ساز و دهل از روستاها به راه می‌افتادند و به شهر می‌آمدند.

تمام اندام این دو پوشیده شده بود و تنها دو سوراخ جلو چشمان و یک سوراخ جلو بینی داشت. روی لباس نمدی کوسه تعداد منگوله دوخته شده بود که به اطراف آویزان بود و چوب بلندی در دست داشت که یک سر آن برجسته بود و به آن “قورچنگ” می‌گفتند.

زن کوسه نیز روی لباس نمدی خود یک دامن کوتاه از چیت رنگارنگ می‌پوشید. به این دامن پرچین، “تنبان‌قری” یا به گویش محلی”تومن قری” می‌گفتند؛ کوسه و زنش با ساز و دهل وارد شهر می‌شوند و تعدادی بچه‌ها به دنبال آنها راه می‌افتادند. آنها به هر خانه‌ای که درش باز بود وارد می‌شدند و معمولاً وارد خانه اعیان و اشراف می‌شدند و در محوطه حیاط شروع به حرکات جالب و خنده‌دار و رقص و پای‌کوبی می‌کردند. صاحبخانه‌ها نیز در حد وسع و طبع خود کمکی نقدی یا جنسی به آنها می‌دادند. کوسه و زن کوسه همچون حاجی فیروز پیام‌آوران شادی نوروزی و بهار بودند.

ایمیل شما آشکار نمی شود

نوشتن دیدگاه

تمام حقوق مادی , معنوی , مطالب و طرح قالب برای این سایت محفوظ است - طراحی شده توسط پارس تمز