خانه » پزشکی و سلامت » بیماری ویتیلیگو چیست / درمان جدید ویتیلیگو / درمان با طب سنتی

بیماری ویتیلیگو چیست / درمان جدید ویتیلیگو / درمان با طب سنتی

جدیدترین راههای درمان ویتیلیگو در طب سنتی و با گیاهان دارویی

بیماری ویتیلیگو چیست  درمان جدید ویتیلیگو  درمان با طب سنتی

در بیماری برص یا پیسی، سلول های ایمنی فرد سلول های رنگدانه ای پوست یا ملانوسیت ها را از بین می برند.
ملانوسیت ها قابل بازسازی نیستند، به همین دلیل در اوایل شروع بیماری، لکه های تک کمرنگ در پوست ظاهر و با پیشرفت آن لکه های گسترده و بی رنگ نمایان می شود.
سیر پیشرفت این بیماری قابل پیش بینی نیست. در برخی افراد لکه ها ثابت و محدود به یک نقطه است و در برخی افراد به سرعت بدن را فرا می گیرد.
دکتر بهروز باریک بین، متخصص پوست و عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی به سئوالات زیر در مورد این بیماری پاسخ می دهند.

 

این بیماری قابل درمان است؟
بله، درمان های زیادی وجود دارد که از آن جمله می توان به نوردرمانی یا استفاده از لیزر یا درمان های جدیدتری مثل کشت ملانوسیت ها و میکرونیدلینگ اشاره کرد.

 

لطفا در مورد این روش ها برایمان توضیح دهید. اگر موافق باشید، از نوردرمانی و لیزر شروع کنیم.
در برخی مراکز درمانی، کابین ها و دستگاه های خاص نوردرمانی وجود دارد که در آنها ناحیه درگیر پوست بیمار تحت تابش اشعه ماورای بنفش نوع B قرار می گیرد. این کار به تحریک سلول های رنگدانه ای پوست و بهبود فرد کمک می کند.
قبل از نوردرمانی می توان از داروهایی که پوست را به نور حساس می کنند هم استفاده کرد. در این شرایط پوست در معرض نور اشعه فرابنفش A قرار می گیرد. از لیزر اگزایمر هم برای تحریک سلول های رنگدانه ای می توان استفاده کرد.

درمان ویتیلیگو به طور کل، کمی مشکل و وقت گیر است و توسط تعداد محدودی از متخصصان پوست انجام می شود

و نتایج آن تا چه اندازه ای مثبت است؟
اصولا تمام روش های درمانی نوری بیشتر در مناطقی از بدن که موی مشکی دارند، مثلا اطراف دهان و چشم و نواحی گسترده بدن، بهتر جواب می دهد، اما در سرانگشتان نتایج چندان خوب نیست.
برای این گروه از افراد، استفاده از روش های جدیدتر مثل میکرونیدلینگ را توصیه می کنم.
در روش میکرونیدلینگ با دستگاهی که سوزن های ریزی دارد، پوست سوزن کاری شده و این موضوع باعث تحریک سلول های رنگدانه ساز می شود.
گاهی نیز در کنار این روش، داروهایی که سیستم ایمنی را تحت تاثیر قرار می دهد، روی پوست تزریق می شود و بعد به کمک سوزن کاری، به نوعی دارو را از سطح پوست به عمق می کشانند تا سیستم ایمنی بدن تحت تاثیر قرار بگیرد و سلول های رنگدانه ساز تحریک شوند و مجددا پوست رنگ خود را پیدا کند.
این روش به ویژه برای نقاطی از بدن که موی مشکی ندارد و فتوتراپی و لیزر موثر نبوده، مثل نوک انگشتان بهتر است.

 

برای مبتلایان پیوند پوست هم انجام می شود؟
پیوند به صورت گسترده خیر اما می توان رنگدانه های یک قسمت از بدن که سالم است را به قسمتی که پوست سفید شده و رنگدانه ها را از دست داده است، پیوند زد.

 

این کار را چطور انجام می دهید؟
به روش ساکشن، یعنی روی قسمتی از پوست با دستگاه خاصی فشار منفی ایجاد می کنیم تا پوست سالم دچار تاول شود. بعد قسمتی که پوست آن سفید شده را می تراشیم و پوست رنگدانه دار را روی آن قسمت پیوند و پانسمان می کنیم.

 

این عمل چقدر موفقیت آمیز است و مناسب چه بیمارانی است؟
نتایج حاصل از این پیوند، خوب و مناسب افرادی است که ویتیلیگوهای ثابتی دارند و بیماری آنها در حال گسترش نیست.

 

روش کشت ملانوسیت ها به چه صورت است؟
در این روش از قسمتی از بدن مثلا پشت گوش یا باسن بخشی از پوست برداشته می شود و در محیط آزمایشگاه سلول های رنگدانه ای یا ملانوسیت های آن کشت می شود و مجدد در قسمتی که پوست سلول های رنگدانه ای را از دست داده تزریق می شود تا سلول های خود فرد نقص را از بین ببرد.

 

تمامی این روش ها در کشورمان انجام می شود؟
بله، پیوند پوست ناحیه سالم به قسمتی که دچار ویتیلیگو است در کشور ما انجام می شود. گرچه استفاده از این روش ها تجربه و حوصله زیادی می خواهد.
کشت ملانوسیت ها نیز در مرکز تحقیقات سلول های بنیادی دانشگاه تهران و مرکز رویان و مرکز تحقیقات پوست دانشگاه شهیدبهشتی در حال انجام است.
میکرونیدلینگ نیز روشی است که در حال حاضر اکثر متخصصان پوست از آن استفاده می کنند و دستگاه ها و داروهای مربوطه در دسترس است.
درمان ویتیلیگو به طور کل، کمی مشکل و وقت گیر است و توسط تعداد محدودی از متخصصان پوست انجام می شود.

 

 

دکتر محمدرضا خدایی، روان پزشک و عضو هیات علمی دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی نیز اظهار می دارد:
«ویتیلیگو از بیماری های مشترک بین پوست و روان است و از بیماری های روان تنی شناخته می شود.
منشاء اصلی این بیماری اختلال در رنگدانه های پوست می باشد و در قدیم به نام «برص» معروف بوده است.

مسائل روان شناختی در شروع و تشدید این بیماری و حتی در بهبود آن نقش دارد. اینکه فرد چقدر بیماری و درمان را بپذیرد و قبول داشته باشد و چقدر انگیزه برای بهبود در خود ایجاد کند، همگی در کاهش علائم او نقش دارند.
درمان آن معمولا گروهی انجام می شود یعنی باید گروهی متشکل از متخصص پوست، داروساز، روان پزشک و مددکار در کنار هم به بیمار کمک کنند.
این بیماری مزمن است و زمان زیادی می برد تا بهبود یابد پس باید بیمار آمادگی لازم را پیدا کند و انتظار بهبود سریع نداشته باشد.
بیمار همچنین نباید کمال گرا باشد. به هر حال ممکن است حتی با وجود درمان کامل و جدید، علائمی از بیماری برای همیشه باقی بماند.
فرد باید این زمینه ذهنی را هم داشته باشد که ممکن است بیماری در نقطه ای از بدن بهبود یابد و قسمت دیگری درگیر شود، اما این اتفاق به ندرت می افتد.
بیمار مبتلا به ویتیلیگو باید به پزشک و درمانی که او توصیه می کند، ایمان داشته باشد و صبر کند و مطمئن باشد بعد از مدتی علائمش تا حد زیادی برطرف خواهد شد.»

 

بیماری ویتیلیگو چیست  درمان جدید ویتیلیگو  درمان با طب سنتی

درمان ویتیلیگو با طب سنتی

متخصصان طب سنتي و استادان دانشگاه علوم پزشکي تهران براي درمان بيماري ويتيليگو (پي سي يا برص) از يک داروي گياهي جديد و مصرف خوراکي هاي خاص مانند فالوده سيب و انار و همچنين کنترل استرس و اضطراب بهره مي برند.
‘بيماري ويتيليگو يا برص يا پيسي شيوع بالايي در جامعه دارد به طوريکه يک تا دو درصد افراد جامعه به اين بيماري پوستي مبتلا هستند؛ بيماري ويتيليگو (vitiligo) به علت از بين رفتن سلول هاي رنگ ساز پوست بروز پيدا مي کند که در نتيجه آن رنگ پوست در قسمت هايي از بدن کاملا سفيد مي شود.’
دکتر «ليلا شيربيگي» استاد دانشگاه علوم پزشکي تهران با بيان اينکه اصلاح تغذيه اي اولين قدم در درمان بيماري ويتيليگو به شمار مي رود، گفت: داروي کاملا گياهي براي درمان بيماري ويتيليگو زير نظر اساتيد اين دانشگاه ساخته شده، در مرحله تحقيقاتي بوده و بعد از اصلاح مزاج و وضعيت گوارشي بيماران به آنان ارائه مي شود.
وي تصريح کرد: اين داروي گياهي ، خط اول و آخر درمان بيماري ويتيليگو بوده بنابراين اين دارو را سريعا به بيمار ارائه نمي کنيم بلکه ابتدا دستورات طب سنتي تغذيه اي براي بيمار طي سه ماه تجويز مي کنيم و انتظار داريم که در اين مدت، رنگ لکه هاي سفيد پوست به قهوه اي بازگردد و سپس از دارو استفاده مي شود.
اين متخصص طب سنتي خاطرنشان کرد: بيماري ويتيليگو در کتاب هاي طب سنتي شناخته شده است اما درمان آن به راحتي ميسر نيست و مبتلايان به اين بيماري بايد خيلي صبور باشند زيرا دوره درمان آن طولاني مدت است.
شيربيگي تصريح کرد: براي درمان بيماري ويتيليگو بايد ابتدا بيمار به اصلاح مزاج خود پرداخته و مجموعه اي از دستورات تغذيه را رعايت کند.
وي افزود: مبتلايان به بيماري ويتيليگو بايد طي اين سه ماهه از خوردن ماهي ، ماست و دوغ پرهيز و ساعات غذايي خود را تنظيم کنند بطورمثال خوردن ناهار ديرتر از ساعت 12 يا 13 و خوردن شام ديرتر از ساعت 18 يا 19 نشود.
وي به مبتلايان بيماري ويتيليگو توصيه کرد که حتما ورزش کنند زيرا يکي از راه هاي دفع مواد و مواد بيماري زا -که در بدن منجمد شده اند- از طريق پوست است اما اين ورزش نبايد فقط به يک پياده روي ساده محدود شود بلکه پياده روي در حد دويدن به مدت 20 دقيقه که موجب تعريق شود.
اين استاد دانشگاه گفت: براي مبتلايان به بيماري ويتيليگو حتما يک ‘خواب با آرامش’ ضروري است ؛ اين بيماران با ديدن لکه هاي سفيد دچار عصبانيت و نگراني مي شوند و اين مساله خود چرخه معيوبي محسوب شده که موجب تشديد بيماري مي شود.
شيربيگي با بيان اينکه رعايت اين نکات تغذيه اي مهم تر از مصرف دارو است، افزود: بيماران براي از بين بردن اضطراب و داشتن خواب آرام ، قبل از خواب (يعني ساعت 21 يا 22) بايد فالوده سيب (يعني سيب رنده شده همراه عسل و گلاب و عرق بيدمشک ) ، بخورند در اين صورت بعد از يک ماه رنگ ضايعات پوستي اين بيماران خودبخود بهتر مي شود بدون اينکه داروي خاصي به آنان داشته باشيم.
وي با اشاره به اينکه داروي موضعي گياهي بيماري ويتيليگو هنوز در داروخانه ها پخش نشده است، تصريح کرد: احتمال دارد شيوع اين بيماري با آغاز فصل سرد و خشک پاييز ، بيشتر شود بنابراين به بيماران توصيه مي شود حداقل روزي يک انار شيرين بخورند چون انار کبد را تقويت مي کند و بسياري از بيماري هاي پوستي به ضعف کبد بستگي دارند.
اين متخصص طب سنتي گفت: انار (آب انار نباشد) همراه با مسهل آن يعني گلپر ، قواي کبد را برمي گرداند و رنگ لکه هاي پوستي بازمي گردد.

شيربيگي افزود: مبتلايان به بيماري ويتيليگو بايد حداقل هفته اي يک بار گوشت گوسفند (کباب و راسته گوسفند) بخورند تا خون موردنياز بدن براي پوست سازي فراهم شود.
وي اضافه کرد: ‘نخودآب’ (نخود پخته شده با فلفل و زردچوبه و گوشت) براي مبتلايان بيماري ويتيليگو بسيار مفيد است و آنان بايد هفته اي دو تا سه وعده اين خوراکي را مصرف کنند و براي جلوگيري از نفخ نيز حتما نخودها را قبل از پخت ، چند ساعت در آب بخوابانند؛ زيره نيز نفخ نخود را مي گيرد.
اين استاد دانشگاه تاکيد کرد: گوشت و نخود کوبيده ، خون خوبي براي افراد فراهم مي کند و داشتن ذخيره خوني و آهن خوب در بدن از ارکان درمان بيماري ويتيليگو در طب سنتي به شمار مي رود.

شيربيگي به مبتلايان بيماري ويتيليگو به ويژه زنان خواست تا کم خوني خود را درمان کنند و گفت: براي اين کار بيماران مي توانند هفته اي دو تا زرده تخم مرغ عسلي (نه سفت و نه خام) را بخورند و از خوردن سفيده تخم مرغ پرهيز کنند.

وي افزود: همچنين مبتلايان بيماري ويتيليگو بايد در غذاهاي خود از ادويه بي خطر زعفران استفاده کنند و حتما به برنج خود زعفران بزنند يا اينکه هنگام صبحانه يک ليوان شير را با يک قاشق مرباخوري عسل و زعفران بجوشانند زيرا زعفران خاصيت رقيق کنندگي خون را دارد و خون رقيق و خوشرنگ به بدن کمک مي کند تا رنگ لکه هاي پوستي را بازگرداند.
اين متخصص طب سنتي يادآور شد: محافظت پوست در برابر آفتاب بسيار مهم است و به مبتلايان بيماري ويتيليگو توصيه مي شود که از کرم هاي ضدآفتاب استفاده کنند.
شيربيگي از هويج به عنوان يکي از ميوه هاي موثر در درمان بيماري ويتيليگو نام برد و گفت: اين بيماران بايد در ميان وعده هاي خود آب هويج يا هويج پخته (چون هويج خام نفخ مي آورد) استفاده کنند؛ هويج يکي از سبزي هايي است که مصرف آن در جامعه مغفول مانده در حاليکه اين سبزي براي تقويت کبد و معده و به ويژه براي زنان بسيار مفيد است.
وي يادآور شد: اصلاح تغذيه و داشتن آرامش از پيشرفت بيماري ويتيليگو جلوگيري مي کند.

ایمیل شما آشکار نمی شود

نوشتن دیدگاه

نوزده − 11 =

تمام حقوق مادی , معنوی , مطالب و طرح قالب برای این سایت محفوظ است - طراحی شده توسط پارس تمز