خانه » پزشکی و سلامت » احکام شرعی نزدیکی و رابطه زناشویی بعد از زایمان / نفاس چیست

احکام شرعی نزدیکی و رابطه زناشویی بعد از زایمان / نفاس چیست

جلوگیری از بارداری بعد از زایمان / غسل چهل روز بعد زایمان

احکام شرعی نزدیکی و رابطه زناشویی بعد از زایمان  نفاس چیست

زنان معمولا بعد از زايمان داراي خونريزي خواهند بود که به آن نِفاس گويند. بعبارتي، نفاس خوني است که بعد از زايمان مشاهده مي شود و باقيمانده ي خوني است که در دوران حاملگي در رحم محبوس بوده است، پس از زايمان اين خون به تدريج بيرون مي آيد. مدت آن گاهي کوتاه و گاهي طولاني است.

حکم نفاس بمانند حکم خون حيض و قاعدگي است، يعني تا زمانيکه خونريزي ادامه دارد پس نماز و روزه جايز نيست و همچنين همخوابگي شوهر با وي نيز حرام است تا زمانيکه خون نفاس پايان گرفته و زن غسل مي کند.

خداوند متعال مي فرمايد: «وَيَسْأَلُونَكَ عَنِ الْمَحِيضِ قُلْ هُوَ أَذًى فَاعْتَزِلُوا النِّسَاءَ فِي الْمَحِيضِ وَلَا تَقْرَبُوهُنَّ حَتَّى يَطْهُرْنَ فَإِذَا تَطَهَّرْنَ فَأْتُوهُنَّ مِنْ حَيْثُ أَمَرَكُمُ اللَّهُ» [البقره-222] « از تو درباره حيض مى پرسند، بگو: آن [مايه ] رنج است، پس [به وقت ] حيض از زنان كناره گيريد و تا وقتى كه پاك شوند، با آنان نزديكى مكنيد، آن گاه چون [به خوبى ] پاك شوند، [غسل كنند] از همان جا كه خداوند به شما فرمان داده است با آنان آميزش كنيد. »

ابن قدامة در كتاب «المغني» گفت: «وحكم النفساء حكم الحائض في جميع ما يحرم عليها ويسقط عنها، لا نعلم في هذا خلافاً، وكذلك تحريم وطئها وحل مباشرتها، والاستمتاع بما دون الفرج منها، والخلاف في الكفارة بوطئها، وذلك لأن دم النفاس هو دم الحيض …»
يعنى: « و حكم نفاس شده گان مانند حكم حائض هست در همه اشيائى كه بر او حرام هست و يا از او ساقط شده است، در اينمورد خلافى نميبينيم، و همچنين در مورد حرام بودن جماع و حلال بودن نزديكى با آنها، و لذت بردن به آنچه كه غير از جماع باشد، و خلاف در مورد كفاره جماع آنها، زيرا خون نفاس همان خون حيض هست

اما مدت زمان خونريزي در نفاس از مدت زمان قاعدگي بيشتر است. و علما در مورد حداکثر زمان براي نفاس دو رأي دارند: عده اي گفته اند که حداکثر زمان نفاس 40 روز است و بيشتر از چهل روز بعنوان نفاس محسوب نمي شود حتي اگر باز خونريزي وجود داشته باشد و بلکه خونريزي بعد از چهل روز در حکم خون مستحاضه است، و برخي ديگر از علما براي نفاس زمان حداکثري قرار نداده اند و بلکه گفته اند تا زمانيکه خون بطور کامل قطع نشود، او همچنان در نفاس است.

علامه ابن عثيمين در اين زمينه مي گويد: ” زني که نفاس دارد اگر خون ريزيش بعد از چهل روز ادامه يابد، و تغييري نکند؛ اگر آنچه بر چهل روز اضافه شده مصادف با عادت سابقِ حيض او باشد، در اين ايام نماز نخواند و رمضان را روزه نگيرد، و اگر مصادف با عادت ماهيانه اش نباشد علما در مورد آن چندين نظر دارند.

 بعضي از علما گفته اند: غسل کند و نماز بخواند وروزه بگيرد اگر چه خونريزي ادامه داشته باشد، چون او حکم مستحاضه را دارد. بعضي از علما گفته اند: او همچنان در نفاس است تا شصت روز کامل شود؛ زيرا مشاهده شده که بعضي از زنها شصت روز نفاس مي شوند، و اين واقعيت دارد؛ چرا كه بعضي از زنان عادتشان اين است که شصت روز نفاس مي شوند.

بنابراين، در اين صورت او منتظر بماند تا شصت روز تکميل شود و سپس بعد از آن به عادت ماهيانه اش از حيض بر مي گردد كه در ايام حيض، نماز و روزه را ترک کند، سپس غسل کند و نماز و بخواند و روزه بگيرد. چون ديگر او مستحاضه است.”. مجموع فتاوي و رسائل(4/289).

 

زني که از او خون زايمان مي آيد، اگر قبل از چهل روز پاک شود بايد غسل کند و نماز بخواند. اگر ماه رمضان بود روزه بگيرد؛ چون اگر زن  قبل از کامل شدن چهل روز، پاک شد، حکم زنهاي پاک را دارد و شوهرش مي تواند با او همخوابي و آميزش کند؛ حتي اگر چهل روز کامل نشده باشد؛ زيرا وقتي که نماز خواندن جايز باشد، آميزش به طريق اولي جايز است.

بنابراين بستگي به مدت زمان خون نفاس هر زن، مدت پرهيز از جماع نيز متفاوت است و هرگاه نفاس قطع شد و زن غسل کرد، در آنصورت مي تواند با وي جماع کند. امّا تا قبل از پاک شدن از نفاس، شوهر مي تواند به غير از جماع و مقاربت، به صورتهاي ديگر با همسرش آميزش کند. اين عمل از شهوت فردي که نمي تواند در زماني که زنش قاعده است، خودش را کنترل کند مي کاهد. بايد دانست که آميزش و مقاربت با همسر از راه پشت حرام است؛ خواه زن حائض باشد يا نباشد.

 

برخی از زنان قدیمی بر این باور هستند که مادران شیرده به هیچ عنوان باردار نمی شوند در حالی که این باور اشتباه است و به همین دلیل باید از ابزارهای پیشگیری از بارداری مجدد استفاده کنید.

ایمیل شما آشکار نمی شود

نوشتن دیدگاه

پنج × سه =

تمام حقوق مادی , معنوی , مطالب و طرح قالب برای این سایت محفوظ است - طراحی شده توسط پارس تمز